Hoppa till sidans innehåll

Byakavlen 2003


Segrade i 2003 års byakavle blev:

Olle Gustavsson
Emma Lövqvist
Mattias Lindahl

Sedan Mattias gått upp i tätkänning till varvningen på sista sträckan, och på sista varvet gått ikapp och sprungit förbi ledande Leif S i Näset.

Kommentar: De två bortersta kontrollerna på bana 2 och 3:1 (stenen och sankmarken) hade flyttats av illasinnad civilist. Sankmarken var flyttad ca 30m.

Bilder från tävlingen finns under rubriken BYAKAVLE till vänster.

Resultat:

Pl.

Lagnamn

Sträcka 1

Tid

Sträcka 2

Tid

Sträcka 3

Tid 3:1

Sluttid

1

ViLöLi

Olle Gustavsson

19.27

Emma Lövkvist

65.50

Mattias Lindahl

91.35

106.10

2

Näset

Anita Sundling

19.18

Göran Dahlqvist

57.51

Leif Sundling

90.30

107.45

3

Dyket

Magnus Jonsson

16.12

Hanna Jonsson

58.45

Maria Jonsson

93.50

111.55

4

Blästa 1

Anders Sjöbom

28.36

Björn Andersson

59.50

Jörgen Blästa

97.50

121.10

5

Blästa 2

Lars Sjöbom

23.25

Anna Lövkvist

66.45

Jonny Blästa

104.30

123.05

6

Lundstedt

Mikael Lundstedt

19.20

Marie Gustafsson

57.50

Christer Lundstedt

99.15

125.30

7

Nästippen

Olle Gustavsson

19.27

Emma Sundling

74.05

Erika Sundling

113.30

135.25

8

Högbovägen

Christina Wibron

29.15

Bertil Olsson

94.10

Lina Wibron

131.00

153.05

9

Forsa

Anna Nystedt

32.50

Gunilla Jacobsson

99.15

Jesper Jacobsson

138.35

156.00

10

Juni

Maja Eskebaek

33.07

Amanda Eskebaek

99.15

Bo Eskebaek

139.30

166.10

11

Snygg

Fredrik Larsson-Snygg

28.35

Torbjörn Larsson-Snygg

141.45

Leif Andersson

177.40

196.50

 

team Tholin

Martin Tholin

19.05

Catarina Tholin

89.35

Robert Tholin

131.00

--------



Sträcktider:

Pl.

Sträcka 1

Tid

Sträcka 2

Tid

Sträcka3

Tid

1

Magnus Jonsson

16.12

Björn Andersson

31.14

Mattias Lindahl

40.40

2

Martin Tholin

19.05

Marie Gustafsson

38.30

Leif Sundling

49.54

3

Anita Sundling

19.18

Göran Dahlqvist

38.33

Maria Jonsson

53.10

4

Mikael Lundstedt

19.20

Hanna Jonsson

42.33

Leif Andersson

55.05

5

Olle Gustavsson

19.27

Anna Lövkvist

43.20

Jonny Blästa

56.20

6

Olle Gustavsson

19.27

Emma Lövkvist

46.25

Jesper Jacobsson

57.20

7

Lars Sjöbom

23.25

Emma Sundling

54.40

Lina Wibron

58.52

8

 Fredrik Larsson-Snygg

28.35

Bertil Olsson

64.55

Jörgen Blästa

61.20

9

Anders Sjöbom

28.36

Amanda Eskebaek

66.08

Erika Sundling

61.20

10

Christina Wibron

29.15

Gunilla Jacobsson

66.25

Bo Eskebaek

66.55

11

Anna Nystedt

32.50

Catarina Tholin

70.30

Christer Lundstedt

67.40

12

Maja Eskebaek

33.07

Torbjörn Larsson-Snygg

113.10

Robert Tholin

utgått


Pl.

Sträcka 3:1

Tid

Sträcka 3:2

Tid

1

Mattias Lindahl

25.41

Mattias Lindahl

14.55

2

Leif Sundling

32.39

Leif Sundling

17.15

3

Maria Jonsson

35.05

Jesper Jacobsson

18.00

4

Leif Andersson

35.55

Maria Jonsson

18.05

5

Lina Wibron

36.50

Leif Andersson

19.10

6

Jonny Blästa

37.45

Jonny Blästa

19.35

7

Jörgen Blästa

38.00

Erika Sundling

21.55

8

Jesper Jacobsson

39.20

Lina Wibron

22.02

9

Erika Sundling

39.25

Jörgen Blästa

23.20

10

Bo Eskebaek

40.15

Christer Lundstedt

26.15

11

Christer Lundstedt

41.25

Bo Eskebaek

26.40

12

Robert Tholin

41.25

Robert Tholin

ej start


Segrarlaget

Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:47 Skribent: Jörgen Blästa

Inbetalningar till Njurunda OK:

Bankgiro: 555-3862 

Swish: 123 419 95 50

Handla på nätet, tjäna pengar till vår klubb via: 

Sponsorhuset

Se hit alla som använder Chrome på er dator! 

När du aktiverar detta plugin i datorns webbläsare så får du automatiskt tillbaka pengar när du handlar från över 500 nätbutiker som tex CDON, Hotels.com, Adlibris. Pengarna du får tillbaks delas mellan dig och Njurunda OK.

  

Vädret Njurundabommen

 

Anmälningar och resultat för Njurundalöpare i Eventor

 

 

Postadress:
Njurunda OK - Orientering
Eva Olsson, Bryggaregränd 9A, 1201
86231 Kvissleby

Besöksadress:
Guldvägen 31
86240 Njurunda

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info